Politsei soovib turvalist kooliteed

Pikk ja seiklusterohke suvevaheaeg on lõppemas ning uus kooliaasta algamas. Nii nagu iga õppeaasta alguses, alustavad ka sellel aastal esimest kooliteed värsked ja õpihimulised lapsed.

Politsei paneb lastevanematele südamele, et juba varakult tuleks võsukestele selgeks teha mõned liiklusreeglid, millega kooli- või koduteel arvestama peaks. Samuti oleks hea lapsega tulevane koolitee ka läbi käia ja juhtida tema tähelepanu võimalikele ohtlikele kohtadele. Koolitee valikul tuleb lähtuda eelkõige sellest, et see oleks lapse jaoks pigem turvalisem kui lühem.

Lapse jaoks on liikluses kõige ohtlikum sõiduteede ületamine. Seega on hea, kui lapse kooliteele jäävat sõiduteed saaks ületada ülekäigurada kasutades. Kui seda võimalust ei ole, siis tuleb sõidutee ületamiseks valida selline koht, kus maanteel oleks nähtavus mõlemas suunas väga hea. Kindlasti tuleb lapsele öelda, et sõiduteele ei tohi joosta kiirustades ja ootamatult, vaid tuleb hoolikalt mõlemas suunas vaadata ning veenduda, et sõidutee ületamine on ohutu. See kehtib ka ülekäiguraja olemasolu korral. Lapsele peab selgitama ka seda, et sõiduteele astudes peab ta olema veendunud selles, et sõidukijuht on teda märganud ja tee ületamine on ohutu.

Samuti tuleks hinnata lapse kool minekuks kuluvat aega, et laps ei peaks kooli hilinemise hirmus kiirustades liiklusohutust unustama. Väga oluline on, et ka täiskasvanud käituksid liikluses eeskujulikult, sest lapsed kipuvad neid matkima ja võivad selle tõttu õnnetusse sattuda.

Sügisel muutuvad päevad lühemaks ja õhtud hakkavad kiiremini hämarduma, samuti saadab hämarus peagi ka lapse hommikust kooliteed. Seoses sellega tuleb lapse riietus varustada helkuritega. Helkur tuleb riietele kinnitada paremale küljele nii, et see jääks rippuma põlve kõrgusele ja oleks nii eest kui ka tagant poolt nähtav. Samuti on hea, kui lapse riietele on helkurmaterjal kinnitatud püsivalt, nii ei teki võimalust, et helkur mingil põhjusel kaduma saaks.

Eriti tähelepanelikud peaksid liikluses olema just esimesse klassi minevad lapsed, sest neile on selline kogemus uus ja mõneti ärevust tekitav, mis võib mõtted liikluses mujale viia. Mitte vähem tähtis ei ole aga liiklusreeglite kordamine teistele koolilastele, sest pika koolivaheajaga võib nii mõnigi reegel olla ununenud.

Oleme siis liiklejatena kõik eriti tähelepanelikud, sest septembris algav uus õppeaasta toob teedele ja tänavatele rohkesti juurde kergliiklejaid, koolis tarkust taga nõudvate õpilaste näol.

Turvalist ja ohutut kooliteed.

Margus Murdsalu
piirkonnapolitseinik

Kahjuks seda postitust ei saa kommenteerida.